Układ hamulcowy pozwala na zmniejszenie prędkości lub całkowite zatrzymanie samochodu. Podczas jazdy samochodem, często spotykamy się z nagłymi, niespodziewanymi sytuacjami. Wówczas, bardzo często konieczne jest szybkie i skuteczne hamowanie. Aby było ono możliwe, układ hamulcowy znajdujący się w naszym samochodzie musi być w dobrym stanie. W przeciwnym wypadku, droga hamowania będzie dłuższa, co może zagrozić bezpieczeństwu naszemu, podróżujących z nami pasażerów, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego, w postaci innych kierowców, pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Niezwykle istotne jest to, aby układ hamulcowy zawsze był w pełni sprawny. Do najważniejszych elementów układów hamulcowych be wątpienia należą tarcze. Warto odpowiednio o nie zadbać.

Czemu tarcze hamulcowe mają tak duże znaczenie?

Należy mieć świadomość, że każda deformacja, uszkodzenie mechaniczne lub korozja, powinny być dla nas sygnałem do wymiany tarcz. Ich kiepski stan będzie negatywnie wpływał na cały układ hamulcowy, co z kolei może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Warto pamiętać, że w momencie, w którym droga hamowania ulega wydłużeniu, mamy mniejszą kontrolę nad pojazdem. Aby móc być uznanym za odpowiedzialnego kierowcę, należy dbać o stan swojego samochodu, szczególnie dużą uwagę przykładając do układu hamulcowego.

Polecane tarcze hamulcowe

Najważniejszym parametrem tarczy hamulcowej jest jej grubość. Musi ona odpowiadać grubości określonej przez producenta danego modelu samochodu. W przeciwnym wypadku tarcze będą akumulować zbyt dużą ilość ciepła, co będzie skutkowało deformacją, a następnie zmniejszoną skutecznością hamowania.

Eksploatacja tarcz hamulcowych?

Tarcze hamulcowe nalezą do elementów, które narażone są na duże obciążenia i stosunkowo szybkie zużywanie się. Dlatego też, warto wybierać jedynie polecane tarcze hamulcowe, od uznanych producentów. Kiedy należy dokonać wymiany tarcz na nowe?

Wymiana tarcz powinna nastąpić wtedy, gdy ulegną one zużyciu. Kiedy kontrolujemy stan układu hamulcowego, sprawdzając klocki, nie zapomnijmy również o sprawdzeniu, w jakim stanie są nasze tarcze. Zazwyczaj tarcze wymienia się dwa razy rzadziej niż klocki hamulcowe (czyli co około 70-80 tysięcy kilometrów przebiegu.) Jest to reguła dotycząca osób, które nie są fanami sportowej jazdy. Właściciele sportowych samochodów muszą liczyć się z koniecznością częstszego wymieniania tarcz. Gwałtowne hamowanie, następujące przy dużej prędkości sprawia, że tarcze zużywają się znacznie szybciej.